menu

Швеція: рунічні камені.

DUKE

DUKE

  • 30.08.2019 23:37
  • Просмотров: 2797
Зараз почали літати дешеві літаки до Швеції. Крім музеїв АББА і Ваза (єдиного у світі парусного корабля початку XVII століття що зберігся) є ще одна цікава тема: рунічні камені – такі собі безмовні свідки далекого минулого і занепаду епохи вікінгів.

Забігаючи наперед хочу поділитися своїм маленьким трудом з докладний описом деяких каменів і картинками на цю тему:
Стежкою рунічних каменів в Сігтуні.

Це для тих, хто більш зацікавлені цією темою.

А якщо про тему у декількох параграфах, то практика спорудження пам’ятних каменів, з рунічними написами почалася в 960-х роках у Данії та врешті-решт поширилася на північ, до Норвегії та Швеції. Руни, безперечно, використовувались задовго до цього, але в обмеженій мірі, як магічні написи на предметах або на рунічних каменях, таких як відомий рунічний камінь з Рьоке (Rökstenen) в провінції Естерйотланд. Для цих написів було використано старіший рунічний алфавіт із 24 символами. У X столітті його змінив рунічний алфавіт із 16 символами.

З кінця 900-х до початку 1100-х років у Швеції було встановлено тисячі рунічних каменів: з провінції Смоланд на півдні до провінції Ємтланд на півночі. Загалом, нам відомо про 2600 рунічних каменів, майже 2000 з них все ще знаходяться там просто неба. За порівнянням, з Данії відомо лише 267 рунічних каменів (включаючи шведські провінції Сконе, Галланд та Блекінґе) та 133 рунічних камені з Норвегії. Є також поодинокі рунічні камені в країнах, які відвідували скандинави в епоху вікінгів. Близько половини всіх шведських рунічних каменів походить з провінції Уппланд. Однією з причин цього є те, що традиція викарбування рун тут тривала набагато довший час, ніж в інших районах Скандинавії, більш ніж на сто років. Особливо в регіоні між Стокгольмом та Упсалою виявлено значну кількість рунічних каменів.

Язичницьких каменів, у яких сказано про Одіна, Тора, Фрейю, тролів тощо порівняно дуже мало(більшість з них в музеях), більшість з тих що є – меморіальні камені вже християнізованої Скандинавії.

Ось деякі з них, яки пощастило побачити:







На мармуровому леві з Пірею вікінгу-найманці на службі візантійського басилевсу також нанесли руни.



Решта - різноманітні камені, частина з яких досі знаходиться у первісному місці, частина в музеях, частина в стінах будинків чи руїн.

Найбільш відомий рунічний камінь у Швеції/Столкгольмі:



Рунічний камінь вмурований в стіну будинку в Старому місті Стокгольма.

Напис повідомляє що Торстен і Фрьогун веліли виготовити цей камінь на честь сина. Судячи з напису і особливостям зображення він був виготовлений в XI столітті. Значно пізніше був використаний при будівництві будинку і з того часу стоїть там. Наскільки давно сказати складно, але перша згадка каменю відноситься до XVII століття.

Інші камені у Стокгольмі:









Найбільша концентрація рунічних каменів у Швеції є у місті Сігтуна (найдавніше місто Швеції) та її околицях.

Ось так виглядають рунічні камені звідти:
















це не камінь, але є камінь з рунами в стінах ціх давніх руїн



















Більш докладно про всі ці камені можна прочитати у статті за посиланням.

Дякую за увагу!

Оцените статью:

Перепост:

Статья понравилась: Миша, andr, PK_, denisekonomix, Unslave,

Статья не понравилась: Таких нет


Комментарии

Комментировать в форуме...

Dragonfish

ні одне фото у звіті невидно

03.09.2019 13:16
DUKE

DUKE

Дякую за ремарку, зміню хост фоток на дозвіллі. Хоча навіть в vpn браузері Tor усе видно.
UPDATE: фотохост з харківфоруму змінив на google. Зараз має працювати.

05.09.2019 22:38