menu

Квітень на хребті Палений Грунь

Sergey Palko

Sergey_Palko

  • 06.03.2014 22:16
  • Просмотров: 4365

Так склалось історично, що, майже, у всі свої подорожі я хожу сам. Не виключення становлять і Карпати. Вільний графік роботи дає масу переваг. Я не прив"язаний ні до свят, коли туристи масово ломляться в Карпати і транспорт перегружений, ні до відпустки. Основний критерій - погодне вікно. Вирвати на роботі 3-5, а то і 7-11 днів не складає великої проблеми. Улюбленні місця це Горгани, невисокі гори біля Хуста і Іршави, хребет Чортка, долина ріки Бистриця-Надвірнянська. Недавно відкрив для себе Боржаву, тільки не високу її частину, популярну в туристів, а низьку, південно-східну, яка переходить в хребет Палений Грунь.

Є такий чудовий автобус, який відправляється з нашої автостанції - Луцьк-Іршава. Карпати він пересікає по річці Свіча, далі Торунський перевал і ріка Ріка до самого Хусту. Колись він ходив кожен день, зараз, здається, через день. З цього рейсу можна починати багато цікавих маршрутів в тому числі зправа на Боржаву, зліва в Горгани (саму дику їх частину)

В квітні 2011 року я поїхав цим автобусом до Боржави. Дорога до села Сойми заняла 7 годин. З села одразу почав підйом на Боржавський хребет. Його добре видно з дороги. Найвищі вершини Великий Верх, Магура, Гимба ще в снігу.

В автобусі розболілася голова. Попросив в одній хаті цитрамонку, то хазяйка дала пів пачки.
Дорога круто веде вверх. Зправа лишаються села Дол і Тюшка, зліва Лозянське. Всі вони зручно розсташувались на боржавських схилах.
Вид на шлях до Торунського перевалу і на село Сойми.

Село Тюшка

На схилах вільно, без пастуха бродить отара овець і кіз.

Над Тюшкою сфотографував себе автоспуском.

Вид на село Лозянське

Навкруги відкривалися чудові панорами. Різноманітні хмари наповнювали небо. Далеко на сході виднівся засніжений хребет Пішкорня

Села закінчились. В струмку набрав води. Пасовищами і сінокосами почав підйом до кромки лісу.

Буковий ліс зустрів безліччю синеньких квіток.

Подолавши крутий підйом лісом, вийшов на невеличку полонинку.

По полонині піднявся на вершину гори Стовб. Вже сутеніло, до боржавського хребта ще 2-3 км. Вирішив ночувати тут, на вершині Стовба. Огляд на 360 градусів. Розклав на целофані спальник, розпалив вогонь і зварив міцного чаю.

Який контраст! Зранку ще був в Луцьку, а зараз на Карпатській вершині! Довго роздивлявся всі околиці в 15-тикратний бінокль. Сонце помалу ховалось за боржавський хребет.

 

Ніч в горах, та й ще в квітні, холодна. Спав вдітий в теплому спальнику, але без палатки. Цілу ніч боки грів майже повний місяць. Вранці приморозок, руки стигнуть зпаковувати речі. Розпалив вогонь і підігрів вчорашній чай. Поверх одежі вдягнув прорезинені штани і куртку.

На підйомі зігрівся. Сонце підіймалось вище і ставало тепліше. Поступово скидав речі. В лісі під полониною багато підсніжників, є вони і на самій Боржавській полонині.

З вершини Кам"яної пішов верхами в напрямку полонини Кук. Дорога важка, то вверх, то вниз. Часто приходилось переходити сніжники. Перейшов в сідловині участок, поваленого буревійом, лісу. Там і невеличкий привал з вогнем.

З полонини Кук відкриваються вражаючі краєвиди!

До гори Волосянка йду по сухим травам. Зустрів декілька, зовсім малочислених тут, крокусів.

Глибока сідловина між Волосянкою і Коритищем поросла буковим лісом і вкрита шаром підсніжників.

Час перевалив за полудень, дуже тепло. За вітром роздягнувся до пояса і приліг на свої речі трохи засмагнути. Сонце приємно гріє. Так і задрімав на тих верхах.

Чи страшно мені самому ходити по горах?... Щоб зовсім було не стрьомно не завжди вийде. Є безліч чинників, які мають вплив на людину, відірвану від свого зручного середовища. Нирнути в невідомість багатьом буде важко. Особисто мені тривожно напередодні подорожі. А як тільки рушив - тривога зникає. Є радість від подорожі, приємне відчуття, що ти молодий і сильний, що всі дороги перед тобою відкриті... 
Води на хребту мало, але є сніг. Наштовхую його в пляшку, він там тане і тоді п"ю снігову воду. Скоро попалось два полонинських табора для корів, кіз і овець. Колибами їх назвати не можу, скоріше це навіс від доща для пастухів.

В разі непогоди можна спокійно тут ночувати. Дрова поруч в буковому лісі. М"яка краса цих невисоких хребтів зачаровує. Дикі Горгани видаються тепер колючими і холодними.
Місцями в лісі багато в"язів. Їх легко впізнати по корі, яка висить клаптями.

Починає сутеніти. Температура одразу падає.

Пора знайти місце для табору. Пройшовши ще одну залісену сідловинку, зупиняюсь на м"ягкій траві невеличкої полонинки. Звідси гарний огляд по обидва боки хребта.

В стороні під деревами зварив чай. Довго ходив навколо з біноклем і фотоаппаратом. Вид навколо на десятки кілометрів. Беру по карті азимути і визначаю де яка гора і хребет, а також віддаль до неї.

Місце де я ночую - хребет Палений Грунь. На південь, в долині, села Нижній і Верхній Бистрий. Там народився один відомий закарпатський письменник. Його сім"я за короткий час перемерла в тому селі і йому порадили тікати звідси подалі, щоб лишитись живим. Що він і зробив, подавшись в Хуст.

Ніч знову видалась холодна. Сплю без вогню. Весь вдягнунтий, на голові шапка і капюшон. Боки гріє місяць.
Перші проміні сонця освітлюють східні схили гір.

Бр-ррр, холодно збиратись. Але сонце все вище і вище.

Йду ще трохи хребтом, поки він стрімко не обривається в долину Ріки. По схилах вільно розкинулись симпатичні хатки з хлівами.

Внизу, на дорозі, сідаю в автобус Іршава-Луцьк. Ввечері я вдома.

Оцените статью:

Перепост:

Статья понравилась: Миша, nikalexey, vpolet, Alfa-beta, Paganelle, traveler, drdihlofos, slava_xarkov, Lio_, jeka74, Fat-Man, ApelsInn4ik, chudachina,

Статья не понравилась: Таких нет


Комментарии

Комментировать в форуме...

Dmitro Kantor

Dmitro Kantor

На одному подиху прочитав. Дякую. Фото чудові.

07.03.2014 16:17
vpolet

vpolet

Спасибо за вашу статью. Очень хороший текст и фото. В прошлом году удалось вдоль полонины Боржава пролететься на параплане в августе. Впечатления просто неописуемые. А ваши фото так вообще живописнее того, что я видел (наверное сказывается то, что на параплане много внимания уходит на управление). Вы были в хорошее время и в хороших местах.

09.03.2014 21:29
Sergey Palko

Sergey Palko

Дякую. За час походу не бачив жодного туриста. Верхи на той час стояли і без пастухів. Середина квітня гарний час і в горах, і на рівнині.

10.03.2014 01:09
Botaniс

Botaniс

Спасибо за отчет, теперь точно хочу поехать туда еще и в апреле! О расстениях: фиолетовые - зубянка пятилистная - зубниця п'ятилиста (Dentaria quinquefolia Bieb. - охраняется в Харьковской области, есть в Пятихатках), белые (не подснежник) - белоцветник весенний - Білоцвіт весняний (Leucoium vernum L.), крокус - шафран Гейфеля - шафран Гейфелів (Crocus heuffelianus Herb.) Два последних - "Червона книга України" - растут в Карпатах, у нас - только в культуре в садах, ботсаду. Белоцветник отличается желтым пятном на конце каждого лепестка и бОльшим размером цветка. Извините за такие ботанические подробности...

10.03.2014 23:27
Sergey Palko

Sergey Palko

Botaniс спасибо. Я в ботанике слаб, зато интересуюсь птицами и млекопитающими.

13.03.2014 17:55
nikalexey

nikalexey

дуже інтересний звіт

13.03.2014 18:02
Михаил Зебрев

Михаил Зебрев

Да, в одиночку открываются детали которых за компанию не рассмотришь и в бинокль.) Удачных походов Вам!

24.03.2014 14:16
INatali

INatali

Дякую за чудовий звіт. Дуже люблю Карпати, бо то земля мого батька. І, хоча зараз не просто їздити до нього, ваш звіт освіжив спогади.

02.04.2014 20:09
IOleg

IOleg

Карпатські краєвиди зачаровують, фото першоцвітів чудові. Незвично було бачити подорожуючого у гумових чоботах.
Чи не лячно одному в горах, з огляду на те, що там достатньо багато диких звірів, навідь вовків та ведмедів.
І що то за купини, що нагадують стоги сіна?
Дякую за звіт!

18.04.2014 22:22
Sergey Palko

Sergey Palko

IOleg Я якось привик до гумових чобіт, особливо коли холодно. Сам я мандрую давно, привик вже.
Тут на харківтурист є звіт про мій чотирьохмісячний велопохід по СНД. http://tourist.kharkov.ua/xtreport/0-Prigodi-Brodyagi_2

Звірі самі бояться людини. Ті купини, це якийсь вид трави, назву я не знаю.

19.04.2014 10:59