ХАРЬКОВ Турист

Змиевской район

Зміївський район

Площа— 1365,7 км Населення — 81,5 тис. чол. Рік утворення ~ 1923.

Районний центр — Зміїв — місто районного підпорядкування, розташоване при впадінні річки Можу в Сіверський Донець, за 42 км від Харкова.


Перші письмові згадки про Зміїв припадають на XII століття. За свідченням літописів, новгород-сіверський князь Ігор Святославович, ведучи боротьбу проти половців, використовував ряд городищ вздовж Дінця, серед яких було і Зміївське. Але під час татаро-монгольської навали воно було зруйноване. У другій половині XVI століття на цьому місці згадується Зміївський сторожовий пост. В царському указі 1571 року намічено шлях сторожових роз'їздів від Путивля до річки Можу і вниз до «Змієва кургану». «Змієве городище» та «Зміїв курган» їгадуються І в «Книге Большому Чертежу» (1627 р.). В 1640 році Кіндрат Судима з загоном задніпровських козаків наголову розгромив татар, що кочували по річках Можу та Мерлі, і взяв у полон хана Аксака. Тоді ж козаки поставили постійну варту, а згодом заснували і невелику фортецю. В царському указі від 23 березня 1656 року воєводі Якову Хитрово було наказано поставити тут постійну фортецю і керувати «черкасами».
Об'єкти туризму:
• Археологічні:
На території міста Змієва та поблизу нього збереглися рештки двох ранньослов'янських поселень черняхівської культури (ІІ-ІУстоліття н.е.). Біля селища Лиман була знайдена неолітична стоянка (У-ІУ тисячоліття до н.е.), поселення епохи бронзи (II тисячоліття до н.е.) та поселення скіфського часу (У-ІІІ століття до н.е.). Поселення скіфського часу знайдені біля сіл Борове, Велика Гомільша, Задонецьке. Біля села Велика Гомільша знайдені дві кам'яні баби Х-ХІ століття н.е. Велике городище салтівської культури розкопано біля села Мохнач.
• Історичні:
Місто Зміїв — один з центрів повстання під керівництвом Степана Разіна на Слобідській Україні. У другій половині XVII ст. в Росії спалахнуло кілька народних повстань проти феодально-кріпосницького гніту, найбільшим з яких було повстання на чолі з Степаном Разіним в 1667-1671 роках. Розпочалось воно на Дону, охопило значну територію Росії і хвилею розлилось по Слобідській Україні. У вересні 1670 року на Слобожанщину вирушив загін повстанців чисельністю до 1000 чоловік, яким керував Олексій Григорович Хромой, за прізвиськом Лесько Черкашенін. Центром повстання на території краю було місто Зміїв, яке разінці зробили своїм головним штабом. Царський уряд стягнув на Слобожанщину значні збройні сили. Вирішальна битва сталася на Дінці, де повстанці зазнали поразки.
В селі Таранівка знаходиться пам'ятник героям-широнінцям, які захищали це село у березні 1943 року від німців. В живих залишились шість героїв-гвардійців. За мужність, героїзм і відвагу, проявлені в боях з німецько-фашистськими загарбниками всім 25 гвардійцям взводу Петра Широшна було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
• Природні:
Національний природний парк «ГомільшанськІ ліси».
Парк займає площу 14314,8 га на території Зміївського та Первомайського районів в долині річок Сіверський Донець та Гомольша. Ядром парку є ландшафтний заказник місцевого значення «Гомільшанська лісова дача». Це — один з наймальовничих куточків Харківщини. Ідея його створення народилася в середині XIX століття і належить видатним харківським вченим: О. В. Гурову. А. М. Краснову, В. І. Талієву, С. М. Лавренку та іншим.
В другій половині XX століття багато сил та енергії в справу вивчення та обгрунтування необхідності створення тут національного природного парку внесли вчені-харків'яни: В. Л. Віленкін, Л. М. Горелова, В. М. Грамма, О. С. Лисецький, Г. П. Дубинський, Т. В. Догадіна, К. Д. Єрмоленко, 1. М. Ремізов.
В межах парку зростає понад 800 видів судинних рослин, серед яких близько 40 — рідких, а також занесених до Червоної книги України. Флора парку включає також майже 140 видів лікарських рослин, серед них: тюльпан дібровний, аконіт Бессера, в'язіль стрункий, аконіт дібровний, косарики тонкі, валеріана російська.
Багата і різноманітна місцева фауна. В навколишніх лісах зустрічаються тварини, занесені до Європейського Червоного списку (вечірниця велетенська, вухань бурий, деркач, сліпак звичайний, поліксена, тощо). 38 видів тварин, що мешкають тут, занесено до Червоноі книги Украіни, серед них: борсук звичайний, горностай, норка європейська, райдужниця велика, джміль вірменський, мідянка, бражник Прозерпіна. 66 видів тварин нараховує Червоний список Харківської області, в їх числі: шуліка чорний, рибалочка голуба, ропуха сіра, жаба ставкова, гадюка звичайна, кажанок північний, цикада чорна. Увагу фахівців привертає рідка різнокольорова ящурка, релікт третичного періоду.
Серед крупних тварин в парку є лосі, козулі, кабани, лисиці. Особливу цікавість відвідувачів викликають колонії сірої чаплі в затоці Косач біля селища Коробови Хутори.
Лісовий заказник місцевого значення «Скрипаївський». Площа 27,3 га. Займає територію в Скрипаївському лісництві. Тут унікальні для лісостепової зони України насадження сосни звичайної, створені на сипучих пісках другої тераси р. Сів. Донець в 50-х роках XIX століття. За продуктивністю і умовами проростання на цьому місці посадки є лісотипологічними еталонами для цієї зони.
Лісовий заказник місцевого значення «Мохначанський». Площа 104,9 га. Знаходиться в Мохначанському лісництві. Тут ростуть корінні, вікові деревостої дубу, вікові деревостої дубу черешчатого природного походження з великою кількістю рідких видів флори. Вік деревостою — 130 років, є унікальним типологічним еталоном, представляє велику наукову цінність.
Лісовий заказник .місцевого значення «Середньодоиецькип». Площа 1389,0 га. Знаходиться в Мохначанському лісництві.
Ботанічний заказник місцевого значення «Цшалове». Площа 10,0 га. Розташований у с. Скрипаї на голоценовій терасі пойми р. Сів. Донець з добре сформованими старичними озерами і торф'яними болотами.
Ботанічний заказник місцевого значення «Озеро Борове». Площа 25,1 га. Знаходиться в Задонецькому лісництві.
Ентомологічний заказник місг^евого значення «Прогін». Площа 6,0 га. Розташований у с. Нижній Бишкін на схилі балки яружно-балочної системи, де ростуть представники типчаково-ковилового степу, живуть одиничні бджоли, джмелі, а також метелики (махаон, поліксена).
Ентомологічний заказник місцевого значення «Роздольний». Площа 5,0 га. Знаходиться біля с. Борки на схилах яружно-балочної системи. Де росте степова рослинність. Живе багата кількість корисних комах, в тому числі і земляні бджоли.
Ентомологічний заказник місцевого значення «Кукилівський». Площа 5,0 га. Розташований біля с. КукилІвка степових схилах балки південно-західної експозиції, де росте степова трав'яна рослинність. Живе багато видів корисних комах, є представник диких бджолиних, джмелі.
Ландшафтний заказник місцевого значення «Гомільшанська лісова дача». Площа 9092,0 га. Знаходиться на території Гомільшанського лісництва. Унікальний живописний ландшафт лівобережної України, який сформувався на правому горбистому березі р. СІв. Донець, покритому дібровними масивами, в яких ростуть приблизно 800 видів судинних рослин, серед яких 30 рідких і тих які знаходяться під загрозою зникнення. Деякі види рідких тварин занесені до Червоної Книги України.
На території дачі розташовані пам'ятки матеріальної культури історичних епох від бронзового віку до часів Київської Русі. Заказник має велике водоохоронне і ґрунтозахисне значення.
Цікавий геологічний пам'яток знаходиться біля села Гайдари: ступінчастий зсув на схилі гори Монастирській, відслонення в обривах гори ГородищенськІй.
• Місця пов'язані з життям і діяльністю видатних осіб:
Місто Зміїв батьківщина льотчика-космонавта І. П. Волка, двічі Героя Радянського Союзу 3. К. Слюсаренка (1907-1987). Також Зміїв батьківщина живописця О. М. Виєзжаєва (1865-1918).
В с. Таранівка народився В. С. Пустовойт (1886-1972) — селекціонер, двічі Герой Соціалістичної Праці.
В 1882 році С. І. Васильківський в селі Коропове написав відому картину «Підніжжя Козачої гори. Коробів хутір».
• Здравниці:
База відпочинку «Коробів Хутір»
База відпочинку «Коробів Хутір» відкрита в 1934 році. Вона розташована біля підніжжя Козачої гори, на березі Сіверського Дінця, і славиться своєю красою. Чарівна природа цієї місцевості здавна приваблювала людей.
Визначна пам'ятка будинку відпочинку — фізична карта області, уміло зроблена прямо на землі. Рельєфно зображені ліси і височини, річки з мостами і здравниці.
На березі річки для дітей побудоване казкове містечко. Для самих маленьких побудовано лабіринт. До будинку баби Яги веде алея Казок — парад героїчних і комічних персонажів фольклору. На території бази є спортивний комплекс. Будинок відпочинку має у своєму розпорядженні умови для проведення семінарів, конференцій і торжеств.
Санаторій «Ялинка»
Знаходиться в 60 км від Харкова на високому березі ріки Сіверський Донець.
Цей мальовничий куточок немов спеціально створений для відпочинку, тут є затишні місця для аматорів рибного промислу (Біле, Чорничне озера, штучні водойма на 180 га і ріка Сіверський Донець). Смарагдовий ліс навколо повний білок , грибів, лікувальних трав і ягід. Лабіринти лісових стежок проведуть Вас через багаторічний сосновий бор до красивих берегів р. Сіверський Донець.
Особливості клімату: значна кількість сонячних днів у році (1900), низька вологість повітря (близько 70% середньорічних)
Визначна пам'ятка санаторію — унікальна лікувально-столова вода «1500» типу «Миргородська» і «Єсентуки-4». Ця вода широко застосовується з 1987 р. для питного лікування. Напрямки діяльності: санаторне лікування, сімейний відпочинок, уік-енд путівки, дитячий оздоровчий табір, конгрес-туризм.

© "Харьков Турист" 2003-2005
Rambler's Top100
При копировании любых материалов с этого сайта ссылка на сайт обязательна !