ХАРЬКОВ Турист

Валковский район

Валківський район

Площа— 1300,0 км2 Населення — 36,5 тис. чол. Рік утворення — 1923.

Районний центр — Валки — місто районного підпорядкування. Розташоване на річці Мож (басейн Дону), на автомагістралі Київ — Харків, за 55 км від Харкова і за 12 км від найближчої залізничної станції Ков'яги.


Валки — одне із стародавніх поселень Слобідської України. Воно засноване в 1646 році як фортеця Російської держави на її південних кордонах для захисту від нападів кримських і ногайських татар. Укріплення, або острог, як тоді називали, споруджено за наказом бєлгородського воєводи Ф. А. Хілкова. Воно розташоване на пересіченій місцевості, оточене насипаними земляними валами і стінами довжиною' близько 45 м.
З 1660 року Валківська фортеця з усіма будівлями передана українським переселенцям, які взяли на себе обов'язок нести сторожову службу. Кількома роками пізніше, у зв'язку з нестачею води, місто було перенесене нижче по річці Мож, до гирла річки Турушки. На цьому місці Валки розташовані і тепер.
Об'єкти туризму:
• Археологічні:
На території сучасного міста Валки в середині І тисячоліття до н.е. існувало скіфське поселення.
Біля села Огульці є кургани та знайдено рештки поселення скіфських часів (\МП століття до н.е.). Дві кам'яні баби свідчать про тривале перебування тут кочівників (Х-ХІ століття н.е.).
Поряд з селом Черемушна збереглися кургани пізньої бронзи та ранньоскіфського часу (І половина І тисячоліття до н.е.), а також поселення скіфського часу.
• Історичні:
Історію сучасних Валок можна прослідкувати в пам'ятниках.
Величний меморіал солдатам Батьківщини, партизанам, жителям району, які пали від рук фашистських окупантів, побудували валківчани в центрі міста: поряд з братською могилою — скульптура Матері-Батьківщини, на могильних плитах — прізвища бійців, які загинули в роки війни.
На південно-західній околиці міста в оточенні тополь І вічнозелених ялин на високому постаменті встановлено танк Т-34. поряд з ним — дві стели, на яких зображена схема бойових дій у Валківському районі в вересні 1943 року.
В північній частині міста, на Рогозовській горі, де в братській могилі поховані радянські воїни, які загинули в боях за Валки, завмерла монументальна фігура солдата.
• Архітектурні:
На Валківщині знаходиться цікаве селище Старий Мерчик. В цьому селі знаходиться палац, який збудований поміщиком Шидловським у 1776 році. Це був красивий палац побудований в класичному стилі. В комплекс садиби входила церква Всіх Святих (збудована в 1778 році), родове кладовище, дзвіниця та трапезна побудована при поміщиках Рухівських. У палаці, були зібрані рідкі твори мистецтва, знаходилася колекція предметів побуту народів Середньої Азії.
• Природні:
Ентомологічний заказник місцевого значення «Ханделіївськип». Площа 5,0 га. Розташований в с. Миколаївка на південному схилі балки яружно-балочної системи. Рослинність подана формаціями різнотравно-типчаково-ковилових степів. Тут живе приблизно 60 видів корисних комах.
Ентомологічний заказник місцевого значення «Саранський». Площа 5,0 га Знаходиться в с. Благодатне на південно-західному схилі балки. Рослинність — злакові і бобові степові трави. Тут живе приблизно ЗО видів корисних комах.
Ентомологічний заказник місцевого значення «Каніцевськип». Площа 5,0 га. Знаходиться в с. Сидоренкове на південному степовому схилі балки. Тут ростуть ковила, гіацинт, сон-трава, шавлій, ломиніс цілолистий, живе приблизно 100 видів і груп корисних комах, які цінні для науки.
Гідрологічний заказник місцевого значення «Іллюхівський». Площа 110,0 га. Розташований біля с. Іллюхівка.
Гідрологічний заказник місцевого значення «Мерчицький». Площа 37,0 га. Розташований біля с. Старий Мерчик.
Гідрологічний заказник місцевого значення «Коломачки». Площа 68,7 га. Розташований біля с. Високопілля.
Ботанічний пам 'ятник природи місцевого значення «Дуб-велетень №1». Знаходиться в Мерчицькому лісництві. Вік дуба — 150 років, заввишки 27 м, діаметр стовбура — 150 см.
Ботанічний пам'ятник природи місцевого значення «Дуб-велетень №2». Знаходиться в Мерчицькому лісництві. Це велике дерево дуба черешчатого віком 200 років, заввишки 32 м, діаметр стовбура— 190 см.
Ботанічний пам 'ятник природи місцевого значення «Дуб-велетень №3». Знаходиться в Мерчицькому лісництві. Це дуб черешчатий віком 150 років, заввишки 34 м, діаметр стовбура—120 см.
Ботанічний пам'ятник природи місцевого значення «Дуб-велетень №4». Знаходиться в Мерчицькому лісництві. Це велике дерево дуба черешчатого віком 250 років, заввишки 31 м, діаметр стовбура — 220 см.
Ботанічний пам'ятник природи місцевого значення «Дуб-велетень №2». Знаходиться в Мерчицькому лісництві. Віковий дуб черешчатий 150 років, висота 29 м, діаметр 350 см.
Лісове заповідне урочище «Довжик». Площа 27,5 га. Знаходиться в Мерчицькому лісництві. Урочище як елемент ландшафту, високопродуктивний, живописний куточок лісу. Має Історичне значення, як місце переходу кочівників (скіфів, половців) через річку Мокрий Мерчик.
Парк-пам 'ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Старомерчицький». Площа 69,0 га. Розташований в селищі Старий Мерчик. Заснований в другій половині 18 століття. Парк ландшафтного типу. В парку ростуть дерево-чагарникові породи місцевого походження (дуб, клен, липа, сосна). На території парку розташовано декілька пам'ятників архітектури 18 століття.
Парк-пам 'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Литвинівка». Площа 10,8 га. Парк закладено в с. Литвинівка. В парку
ростуть більше 130 рідких видів деревно-чагарникових порід-екзотів лікарських і технічних рослин. Цінний для науки і селекційної роботи.
• Місця пов'язані з життям і діяльністю видатних осіб:
Валківщина дала Україні цілий ряд визначних імен: письменники Марія Вольвачова, Іван Нехода, Іван Момот, Віктор Кочевський, Василь Мийко, народний артист співак Миколо Манойло.
Місто Валки батьківщина визначного математика Андрія Федоровича Павловського. З 1810 року викладав в Харківському університеті алгебру, геометрію, тригонометрію. З 1819 року А. Ф. Павловський — професор університету, а в 1837-1838 роках — ректор. Праця Павловського «Про імовірності» була першим твором з теорії імовірностей в Росії.
У Валках знаходиться пам'ятник видатному українському поету і революціонеру-демократу П. А. Грабовському. У Валках з 1885 по 1886 рік поет перебував на військовій службі.
У Валках 4 липня 1891 року народився український письменник Петро Панченко, добре знайомий численним читачам під літературним псевдонімом Петро Панч. За роки літературної діяльності Петро Панч написав понад 100 різноманітних творів. Серед них такі визначні, як «Реванш», «Облога ночі», «Олександр Пархоменко», «Мир», «Син Таращанського полку», «Гомоніла Україна».
Село Костів — батьківщина українського письменника Гордія Максимовича Коцюби. В 1935 році був надрукований найкращий твір письменника роман «Нові береги» — своєрідний художній літопис будівництва Дніпрогесу.

© "Харьков Турист" 2003-2005
Rambler's Top100
При копировании любых материалов с этого сайта ссылка на сайт обязательна !