ХАРЬКОВ Турист

Шевченковский район

Шевченківський район

Площа—977,4 км2 Населення — 23,2 тис. чол Рік утворення— 1935.

Районний центр — Шевченкове (до 1922 р.— Булацелівка) — селище міського типу. Розташована за 95 км на південний схід від Харкова. Залізнична станція Булацелівка на залізниці Харків — Куп'янськ. Через селище проходить автошлях того ж напрямку.

До Великої Жовтневої соціалістичної революції село, як і станція, називалось Булацелівкою. Ця назва походить від прізвища поміщиків Булацелів, вихідців з румунських бояр, які десь в середині XVIII ст. приїхали до Росії і прийняли російське підданство.
Виникнення і дальше зростання Булацелівки насамперед пов'язане з будівництвом залізниці Харків — Куп'янськ — Вовчанськ — Бєлгород, яке було закінчене у 1899 році. Об'єкти туризму:
• Археологічні:
Люди на території сучасного Шевченківського району з'явилися ще в епоху неоліту (V-III тисячоліття до н.е.)- Біля Волоської Балаклії та села Мостового археологами були розкопані кургани катакомбної культури (І-II тисячоліття до н.е.)- Сліди діяльності скіфських племен майже не виявлені на території району. Біля села Богодарівка виявлено печенізьке поховання з кам'яною бабою.
• Історичні:
Шевченкове в 1941-1943 роках майже 16 місяців перебувало в прифронтовій зоні. Населений пункт і залізнична станція постійно були місцем розташування і передислокації радянських військ, тут працювали медсанбати і госпіталі. В листопаді 1941-го та в червні 1942 років Шевченкове було місцем запеклих боїв радянсько-німецького фронту. В 1953 році було організоване масове перепоховання полеглих воїнів в одну братську могилу на північній окраїні райцентру. В тому ж році на братській могилі встановили пам'ятник «Воїн з автоматом», а напередодні святкування 30-річчя Перемоги тут провели капітальну реконструкцію і створили меморіал. Всю площу меморіалу вкрили мозаїчною плиткою, встановили 36 стел з іменами полеглих воїнів. Урочисте відкриття меморіалу відбулося 9 травня 1975 року.
Наступний пам'ятник у Шевченковому з'явився в 1954 році, коли в світі широко відзначалося 140-річчя з дня народження великого українського поета Тараса Григоровича Шевченка. На честь цієї дати в селищі, що носить ім'я поета, вирішили встановити пам'ятник Тарасу. Він простояв у сквері біля залізничної станції 47 років — рівно стільки, скільки прожив Шевченко. В 2001 році розпочалися роботи по реконструкції залізничного вокзалу, що викликало необхідність перенесення пам'ятника. Оскільки пам'ятник 1954 року фізично застарів, прийняли рішення встановити новий пам'ятник поету в сквері біля центральної площі райцентру.
• Архітектурні:
В Шевченківському районі є дуже цікаві сучасні архітектурні пам'ятки: Свято-Троїцький храм у Шевченковому та Свято-Казанський храм в селі Старовірівці. Ці храми були збудовані в кінці 90-х років 20 століття і є зразками сучасної архітектури.
• Природні:
Ботанічний заказник .місцевого значення «Новомжолаївський». Площа 47,7 га. Розташований біля с.Новомиколаївка.
Ентомологічний заказник місцевого значення « Мерехнянський». Площа 7,0 га. Ділянка на східному схилі біля с.Федорівна. Схил добре прогрівається, що створює сприятливі умови для гніздування різноманітних видів одиноких бджіл, джмелів, наїзників, диких ос. Рослинність представлена формаціями різнотравно-типчаково-ковилових степів.
Ентомологічний заказник місцевого значення «Веселий». Площа 3,9 га. Ділянка на степових схилах балки південної експозиції біля с. Петропілля. Домінуючі види рослин — злаки, бобові і різнотрав'я ковилового степу, рідше — чагарники — терен, шипшина, глід. Живуть приблизно 80 видів корисних комах, в тому числі види одиноких бджіл, джмелів.
• Місця пов'язані з життям та діяльністю видатних осіб: Помітний слід на Шевченківщині залишив засновник українського професійного театру Марко Лукич Кропивницький, що проживав поблизу Сподобівки з 1889 по 1910 рік. У 80-х роках XIX століття Марко Лукич неодноразово бував на Харківщині, полюбив цей край і вирішив тут поселитися. В 1889 році він придбав у поміщика Березовського хутір Сашино. В архівних документах цей хутір згадується ще в 1867 році, коли він належав дружині підполковника Олександрі Дмитрівні Золотницькій, від імені якої і отримав свою назву. Кропивницький суттєво реконструював цей хутір, побудував тут новий будинок і дав Йому іншу, більш поетичну назву — Затишок. На жаль, в роки громадянської війни та за радянських часів хутір повністю зруйнували, і тільки в 90-х роках XX століття завдяки ентузіазму колишнього голови агрофірми «Дружба» Ю. К. Апазіді його частково відбудували.

© "Харьков Турист" 2003-2005
Rambler's Top100
При копировании любых материалов с этого сайта ссылка на сайт обязательна !