ХАРЬКОВ Турист

Нововодолажский район

Нововодолазький район

Площа — 1182,7 км2 Населення — 40,8 тис. чол. Рік утворення — 1923.

Районний центр — Нова Водолага — селище міського типу. Розташована в південно-західній частині Харківської області, в долині р. Вільховатки (басейн Сіверського Дінця). Через селище проходить залізниця Харків — Дніпропетровськ, а на околиці — шосе Москва — Сімферополь.


Слобода Нова Водолага заснована близько 1675 року селянами і козаками Харківського полку на так званому Муравському шляху. Назва слободи походить від річки Водолаги («адалага» — тюркське слово -— володар води), що вперше згадується в документах 1572 року. З Інших письмових джерел відомо про те, що в куті, де сходиться річка Водолага з балкою, харківський полковник Григорій Донець збудував фортецю, навколо якої поселялись переселенці з інших місцевостей України.
З кінця 17 і до середини 18 століття Нова Водолага була фортецею для захисту південних кордонів Російської держави від турецько-татарської агресії. Населення слободи не раз зазнавало грабіжницьких нападів кримських татар.
Об'єкти туризму:
• Археологічні:
Біля села Караван знаходиться одне з найцікавіших археологічних пам'яток —- скіфське городище, де просліджується одна з найдавніших культур — трипільська. Поблизу села Мелихівка археологами знайдені пам'ятки ІП-ІУ століть.
• Історичні:
Біля села Мелихівка проходила лінія укріплень проти нападів кримських татар, збудована в першій половині XVIII століття. Залишки валу збереглися до наших днів.
• Архітектурні:
В селі Рокитне є дві архітектурні пам'ятки: палац, збудований в стилі російського класицизму в середині XVIII століття, та церква, зведена в 1805 році.
• Природні:
Ентомологі їниїї заказник місцевого значення «Вінники». Площа 7,5 га. Ділянка на степовому схилі балки південної експозиції. Рослинний покрив — представники типчаково-ковилових степів. Живе багато корисних комах, в т.ч. запилювачі люцерни —¦ одинокі бджоли, джмелі.
Ентомологічний заказник місцевого значення «Балки». Площа 5,0 га. Ділянка біля села Федорівка на степовому схилі балки південно-західної експозиції. Рослинність представлена формаціями типчаково-ковилових степів. Живе біля 50 видів корисних комах, в т.ч. дикі одинокі бджоли, дикі оси, джмелі.
Ентомологічний заказник місцевого значення «Пересіл». Площа 12,2 га. Знаходиться біля с. Знам'янка на схилі балки зі степовою рослинністю. Місце перебування комах —¦ запилювачів багаторічних трав.
Ентомологічний заказник місцевого значення «Мирчакова бачка». Площа 6,1 га. Розташований біля села Просяне в балці, яка покрита різнотравно-типчаковою рослинністю.
Орнітологічний заказник місцевого значення «Чаплі». Площа 142,2 га. знаходиться біля села Парасковія. На р. Берестова в затоці — поселення водоплаваючих птиць: журавля сірого, ходуличника; чаплі малої сірої.
Орнітологічний заказник .місцевого значення «Іванья». Площа 128,6 га. знаходиться біля села Знам'янка. Місце життя водоплавних птиць, занесених до Червоної книги: журавля сірого, ходуличника.
Гідрологічний заказник місцевого значення «Берестовий». Площа 87,5 га. Розташований на території двох районів Нововодолазького (с. Охоче) і Зміївського (Таранівське лісництво).
Одним з цікавих об'єктів є родовище високоякісних кварцових пісків біля села Новоселівка. Ці піски використовують для виготовлення високоякісного кришталю. Наприклад, його везуть в Чехію, де на основі цього піску виготовляють всім відомий богемський кришталь. • Місця пов'язані з життям і діяльністю видатних осіб: Район славиться як батьківщина двох відомих літераторів: І. Д. Мироненка (народився в Новій Водолазі в 1960 році) та С. П. Хмельового (1896-1941).

© "Харьков Турист" 2003-2005
Rambler's Top100
При копировании любых материалов с этого сайта ссылка на сайт обязательна !