ХАРЬКОВ Турист

Дворечанский район

Дворічанський район

Площа—1124,0 км2 Населення — 22,3 тис. чол. Рік утворення — 1923.З 1963 року по 1966 входив до складу Куп'янського району.
Районний центр — Дворічна — селище міського типу, розташоване в межиріччі Осколу та його притоки Нижньої Дворічної, за 3 км на захід відзалізничної станції" Дворічна на лінії Куп'янськ —- Валуйки. Відстань від Дворічної до Харкова — 162 кілометри.


Дворічна заснована близько 1660 року. Виникнення її, як і багатьох інших міст на території Слобідської України, було пов'язане з масовим переселенням сюди козаків і селян у 60-70-х рр. XVII століття з Правобережної України.
В перші десятиліття свого Існування Дворічна виконувала роль одного з прикордонних сторожових постів спочатку на території Харківського, а потім — Ізюмського полку. Це була добре укріплена слобода. Споруджена між двома річками Осколом та Нижньою Дворічною, вона мала острог з дубових ланів, окружністю понад 115 сажнів, з п'ятьма вежами і проїзною брамою. Перед ровом завглибшки півтора сажня були встановлені надовбні.
Об'єкти туризму:
• Археологічні:
У Дворічанському районі виявлено небагато поселень стародавніх часів, що свідчить про невелику заселеність цієї території. Лише біля селища Піски знайдено неолітичне поселення (IV тисячоліття до н.е.). Поблизу села Тополі знайдено поховання VIII століття н.е.
• Природні:
Ботанічний заказник місцевого значення «Дворубчине». Площа 68,0 га. Створений у 1984 році, належить Кам'янському лісництву. У дубовому лісі ростуть ділянки материнки звичайної, звіробою продірявленого, доннику лікарського, астрагалів, деревію. Заказник створено для збереження і поширення цінних видів лікарських рослин. Лісове урочище становить екологічну, лісогосподарську і наукову цінність.
Ботанічний заказник місцевого значення урочище «Червоний» Площа 49,8 га. Розташоване на яружно-балкових схилах правого берега річки Оскіл, де збереглись занесені до Червоної книги СРСР і України гісоп крейдяний, дрік донський, переломник Козо-Полянського, півонія вузьколиста та ін., а також багато рідкісних І зникаючих видів лікарських рослин. Запровадження на цій ділянці заповідного режиму дозволяє створити обласну базу для отримання генофонду насіннєвого, вегетативного матеріалу рідкісних і зникаючих видів рослин для розповсюдження їх в області.
Ботанічний заказник місцевого значення «Коробочкіне». Площа 29,1 га. Розташований на крейдяних схилах правого берега річки Оскіл. Це унікальні ділянки, на яких збереглося багато видів реліктових, ендемічних і лікарських дикоростучих рослин, занесених до Червоної книги СРСР і України — півонія вузьколиста, ковила периста, декілька видів астрагалів, горицвіт весняний, простріл (сон-трава), митник Кауфмана, чебрець та ін. Такий флористичний склад і місцеположення дає можливість створити на місці заказника обласну базу для отримання генофонду насіннєвого і вегетативного матеріалу дикоростучих рідкісних, зникаючих і лікарських рослин для розповсюдження їх в області.
Ботанічний заказник місцевого значення «Коновалове». Площа 25,0 га. Розташований на території Дворічанського лісництва з метою збереження лікарських і рідкісних рослин — звіробій продірявлений, деревій звичайний, чистотіл великий, ромашка лікарська, пижмо звичайне та ін. Серед лісової рослинності переважають дуб черешчатий, осика, вільха чорна. Трав'яний покрив дуже різноманітний.
Ботанічний заказник місцевого значення «Озерний». Площа 44,0 га, розміщений на території Кам'янського лісництва. Під пологом дубового рідколісся на галявинах ростуть валеріана лікарська, конвалія травнева,
видів і груп корисних комах: дикі одинокі бджоли, бджоли-квартиранти, бджоли-ліпщики, джмелі, їздці. Створений з метою збільшення чисельності корисних комах.
Ботанічна пам 'ятка природи «Новоєгорівська». Площа 2,5 га. Розташований на похилому схилі північно-східної експозиції. На ділянці цілинного степу ростуть мигдаль низький (бобовник), вишня степова, дереза, півонія вузьколиста, ломиніс суцільнолистий, горицвіт весняний, вероніка розкидиста, ковила, багато лікарських рослин. Заказник створено як обласну базу для отримання генофонду насіння і вегетативного матеріалу, охорони рідкісних і зникаючих видів дикоростучих рослин, занесених до Червоної книги СРСР і України.
• Місця пов'язані з життям та діяльністю видатних осіб:
Селище Дворічне — батьківщина українського поета Петра Степановича Писаревського.
В селі Іванівна провів дитячі роки лауреат Нобелівської премії — Ілля Ілліч Мечников. У 1861 році поступив на природниче відділення фізико-математичного факультету Харківського університету. З 1868 року І. І. Мечников працює спочатку доцентом, а потім професором Одеського університету. На знак протесту проти реакційного режиму в учбових закладах він у 1882 році залишив університет. І. І. Мечников заснував в Одесі першу в Росії бактеріологічну станцію. Нині це Одеський НДІ епідеміології та мікробіології їм. Е. (. Мечникова. Внаслідок утисків і нападок з боку реакційних елементів І. І. Мечников змушений був залишити батьківщину. У Парижі організував лабораторію при Пастерівському університеті, якою І керував до останніх днів життя.
Також цікаво знати, що Герой Радянського Союзу М. П. Титов народився також на території' Дворічанського району в селі Колодязне.

© "Харьков Турист" 2003-2005
Rambler's Top100
При копировании любых материалов с этого сайта ссылка на сайт обязательна !