ХАРЬКОВ Турист

Барвенковский район

Барвінківський район

Площа— 1364,0 км2 Населення — 31,5 тис. чол. Рік утворення — 1923.
Районний центр — Барвінкове — місто районного підпорядкування, центр Барвінківського району, залізнична станція на лінії Харків — Ростов. Розташоване за 180 км на південь від Харкова, в долині р. Сухого Торця (басейн Дону).


Поселення засноване в другій половині XVII століття козаками отамана Барвінка. Є свідчення також, що слобода одержала назву від рослини барвінок, яка росла рясно в цих місцях.
На горі Чумацькій була збудована дерев'яна фортеця з потайним ходом до води. Тут містився козачий дозір. З гори було видно піщаний брід, звідки з'являлись татари. Стрімкий берег річки називали Пристіном. Тому Й слобода дістала назву Барвінкової стінки, а потім Барвінкового.
Навколо слободи були запорізькі зимівники, що відігравали важливу роль в боротьбі з татарськими набігами. Оскільки загроза нападів орди існувала й далі, фортецю постійно зміцнювали.
Населення слободи займалось землеробством і скотарством, а також чумацьким промислом і ремісництвом.
Після ліквідації Запорізької Січі у 1774 році Барвінкове спочатку входило до складу Азовської, потім Катеринославської І далі — Харківської губернії.
Об'єкти туризму:

• Археологічні:
З давніх часів територія нинішнього Барвінківського району була заселена. В околицях села Великої Комишувахи виявлено рештки неолітичного поселення (V тисячоліття до н.е.), група курганів періоду бронзи (ПІ-ІІ тисячоліття до н.е.); тут розкопано 35 поховань та кілька курганів кочівників (Х-ХІ століття н.е.), на двох з них стояли кам'яні баби.
Біля села Мечебилове розкопано 4 кургани і виявлено понад 20 поховань, з них 19 належать до епохи бронзи (ПІ-ІІ тисячоліття до н.е.) і одне досарматських часів (II століття н. є.).

• Архітектурні:
В Барвінковому є цікавий архітектурний пам'ятник 19 століття — Успенська церква.

• Природні:
Ландшафтний заказник місцевого значення «Новодмитрівський». Площа 209,2 га. Розташований біля с. Нова Дмитрівка.
Ботанічний заказник місцевого значення «Данилівський». Площа 20,5 га. Розташований в околицях с. Данилівка.
Ентомологічний заказник місцевого значення «Красногірький». Площа 2,5 га. Розташований біля с. ІванІвка. Це ділянка на степових схилах балки південної експозиції, де живуть біля 10 видів диких бджіл.
Ентомологічний заказник місцевого значення «Чабанне». Площа 5,0 га. Знаходиться в селі Нова Дмитрівка. Це ділянка на степових схилах балки, де живе більше ЗО видів груп корисних комах, серед яких основні види запилювачів люцерни.
Орнітологічний заказник місцевого значення «Бритай». Площа 158 га. Розташований в с. Нова Дмитрівка. Це унікальний орнітологічний комплекс — місто поселення нових видів птахів: лебедя шипуна, чаплі великої білої, чаплі рудої. Серед занесених до Червоної Книги України — ходуличник.

Орнітологічний заказник місцевого значення «Кутеватське». Площа 40,0 га. Знаходиться в с. Мечебилове. Це різноманітний орнітологічний комплекс з різним тваринним світом.
Недалеко від Барвінкового знаходиться цікавий геологічний пам'ятник: розріз палеогенових відкладів на правому березі річки Сухий Торець.

• Місця пов'язані з життям і діяльністю видатних осіб:
Барвінківщина — батьківщина художниці Марії Дмитрівни Раєвської-Іванової (народилася в 1840 році в селі Гаврилівка). У 1868 року склала іспит при Академії Мистецтв на звання вільного художника. Раєвська-їванова — перша жінка в Росії, якій було присвоєно звання художника. Марія Дмитрівна відкрила в Харкові школу живопису для дітей, якою керувала майже до своєї смерті. Вже втративши зір вона допомагала малювати твори своїм учням. Потім ця школа була перейменована в художнє училище.
Цікаво знати, що в Барвінковому провів дитячі роки український поет С. В. Александров.
Жив тут також друг О. С. Пушкіна — К. К. Данзас (село Данзасівка біля Барвінкового).
Також цікаве село Данилівка. У цьому селі 14 квітня 1829 року народився російський і український письменник Григорій Петрович Данилевський. Майже все своє життя прожив в маєтку Петровське (БалаклійськиЙ район). Г. П. Данилевський написав багато романів. Серед них «Втікачі», «Воля», історичні романи — «Мирович», «Спалена Москва», «Чорний рік». Існує близько 100 іноземних перекладів його творів.
У Барвінковому жили І вчились І. 1. Магда — професор Харківського зооветеринарного інституту, М. Г. Карпов — журналіст і письменник, П. Т.Андрюшенко — генерал.
У 1930 році Барвінкове відвідував відомий український поет М. Хвильовий.

© "Харьков Турист" 2003-2005
Rambler's Top100
При копировании любых материалов с этого сайта ссылка на сайт обязательна !